Pytania? Popatrz tutaj.
Masz pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń, napisz lub zostaw swoje dane kontaktowe, nasi eksperci chętnie
pomogą i szczegółowo opiszą proces potencjalnej realizacji.
Tak, instalacja działa, ale produkcja energii elektrycznej jest mniejsza.
Przy odpowiednim dobraniu mocy instalacji, rachunki spadną do kilkudziesięciu złotych rocznie.
Nie, mogą być również skierowane na wschód lub zachód.
Zacienienie o wielkości 3% obniża sprawność panelu o 25% dlatego tak ważne jest by projekt instalacji przygotowywał certyfikowany specjalista ds. fotowoltaiki.
Wszystkie urządzenia zużywające energię elektryczną.
Tak, instalacja nie potrzebuje nadzoru człowieka do produkcji prądu, a panele nie wymagają czyszczenia ani odśnieżania.
Nie, instalację fotowoltaiczną można wpiąć do istniejącej sieci.
Zazwyczaj 1-2 dni.
Według obecnie obowiązującej ustawy o odnawialnych źródłach energii pozwolenia na budowę nie wymagają mikro instalacje. A są to instalacje o łącznej zainstalowanej mocy nie większej niż 50 kW, która jest przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV. Pozostałe instalacje wymagają pozwolenia na budowę. Dla przykładu jeśli instalacja wynosi łączną moc np.189 kWp – wymaga pozwolenia na budowę. Standardowo konstrukcje są niższe i zgodnie z nowelizowana ustawa o OZE nie potrzeba pozwolenia na taką budowę, niezależnie czy jest to budowana na gruncie, czy na dachu.
Decydując się na produkcję własnego prądu, nie musisz obawiać się ogromu formalności. Nie potrzebujesz pozwolenia budowlanego i żadnych koncesji, jeśli zainstalujesz zestaw o mocy nieprzekraczającej 50 kWh. Ponadto, nie musisz prowadzić działalności gospodarczej! Współpracując z Brewa nie musisz martwić się formalnościami – wszystko załatwimy za Ciebie.
Minimalna wielkość instalacji, które instalujemy to 2,24 kWp.
Nie jest prawdą, że fotowoltaika wymaga pokaźnych nakładów finansowych. Ceny systemów fotowoltaicznych zaczynają się już od ok. 18 000 zł za zestaw o mocy ponad 3 kWp, co pokryje zapotrzebowanie na RTV/AGD/oświetlenie wielu gospodarstw domowych. Inwestycję możesz sfinansować m.in. preferencyjnym kredytem.
Zestaw jest dobierany przez specjalistę w taki sposób, by mieć pewność, że konstrukcja dachu wytrzyma nacisk i najsilniejsze podmuchy wiatru. Jeżeli nie ma możliwości instalacji na dachu to wtedy instalujemy panele na ziemi.
Absolutnie nie, proponowane przez nas panele przechodzą testy wytrzymałościowe. Kulka gradu o średnicy piłeczki do golfa wystrzelona z prędkością 80 km/h z odległości 100 cm nie powoduje żadnych uszczodzeń panela (test został przeprowadzony przez firmę Selfa)
Śnieg też nie stanowi problemu – panele wytrzymają nacisk o sile 800kg na m2, a poza tym już lekkie słońce roztopi śnieg na panelach.
Obawiasz się, że wyprodukowana nadwyżka prądu będzie całkowicie bezużyteczna? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nadwyżka wyprodukowanej energii elektrycznej będzie „magazynowana” w sieci na zasadach net meteringu i możesz z niej skorzystać przez 12 miesięcy od momentu wprowadzenia energii do sieci.
Nie następuje więc klasyczna sprzedaż, dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie zestawu do zapotrzebowania gospodarstwa domowego, żeby nie produkować energii, której i tak się nie wykorzysta.
Nie, ustawa reguluje tą kwestia i zakład energetyczny musi dokonać wymiany licznika na swój koszt.
Teoretycznie tak. Istnieją tzw. sytemy off-grid, z których magazynujemy energię w akumulatorach w dzień, a w nocy ją wykorzystujemy. Mniejsze uzyski w okresie zimowym, oraz dodatkowy koszt ze względu na akumulatory powoduje, że zdecydowanie popularniejsze są systemy on-grid podłączone do sieci
W przypadku instalacji dla domu jednorodzinnego nie ma potrzeby – deszcz zmyje brud.
Zmagazynowaną energię możesz odebrać w ciągu 12 miesięcy od daty wprowadzenia energii do sieci. W pierwszej kolejności wykorzystana będzie najstarsza energia w magazynie, dzięki czemu pozwoli to maksymalnie wykorzystać nadwyżki.
Prosument jest uczestnikiem procesu prosumpcji, czyli użytkownikiem/konsumentem wytwarzającym produkt w celu jego skonsumowania we własnym zakresie, inaczej mówiąc produktu wytworzonego na własny użytek.
Ulgi i dotacje dostępne na rynku
W roku 2024 istnieje łącznie 7 programów dofinansowania fotowoltaiki. To:
- Mój Prąd,
- Czyste Powietrze,
- Czyste Powietrze Plus,
- Stop Smog,
- Agroenergia,
- Zielona energia w gospodarstwie rolnym,
- Energia Plus.
Pompa ciepła to urządzenie grzewcze wykorzystujące niskotemperaturową energię zgromadzoną w gruncie, wodach podziemnych lub powietrzu do przekazania energii cieplnej o wyższej temperaturze do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, dlatego pracuje w domach przez cały rok. Nie wymaga bieżącej obsługi, jest zeroemisyjna. Osoby, które decydują się na jej zakup, często korzystają także z instalacji fotowoltaicznych.
Pompa ciepła jako odnawialne źródło energii ok. 75% energii potrzebnej do pracy, pozyskuje ze środowiska naturalnego. Natomiast 25% stanowi energia elektryczna. Dodatkowo, w miejscu jej działania nie powstają żadne szkodliwe spaliny i zanieczyszczenia – tak jak dzieje się to w przypadku stosowania pieców i kominków w domach jednorodzinnych.
Pompa ciepła to zamknięty układ, co oznacza, że nie wyczerpie się jej moc po pewnym czasie. Nie trzeba również dobijać okresowo czynnika chłodniczego, który jest częścią układu. Sercem pompy jest sprężarka, stanowiąca centrum całego systemu. To właśnie ona narażona jest na największe obciążenia. Wiele systemów grzewczych z pompą ciepła działa płynnie od ponad 25 lat. Zazwyczaj średnia żywotność pompy ciepła przy normalnym użytkowaniu wynosi od 15 do 20 lat.
COP – Coefficient of Performance – Współczynnik ten pokazuję nam stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości zużytej energii. Dla przykładu na dostarczenie 3 kWh energii cieplnej pompa potrzebowała zasilanie wielkości 1 kWh. Oznacza to, że nasza pompa ma wartość COP równy 3.
SCOP – Seasonal Coefficient Of Performance – Współczynnik ten określa stosunek całej ilości wyprodukowanej energii cieplnej w czasie roku do pobranej w tym czasie energii elektrycznej. Wartość SCOP pozwala na dokładniejsze dane dotyczące pompy, ponieważ na jego wynik składa się wiele czynników.
Tak. Nasze pompy działają nawet do – 28 stopni Celsjusza. Podczas silnych mrozów, załącza się dodatkowe źródło ciepła w postaci grzałki elektrycznej, które wspomaga pompę ciepła. Na szczęście temperatury w Polsce, sięgające poniżej – 10 to rzadkość, a odpowiednio dobrana pompa do naszego systemu grzewczego obniży nasze rachunki, dając nam komfort ciepłego domu oraz ciepłej wody użytkowej nawet w najmroźniejsze dni.
Pompa ciepła to system, który tylko około 20% energii pobiera z energii elektrycznej reszta 80 % są to źródła odnawialne. Prąd potrzebny jest do uruchomienia sprężarki oraz grzałki elektrycznej. Dzięki stopniowanemu trybowi pracy, grzałka w zależności od naszych preferencji dostosuje stopień grzania, nie obciążając zbytnio naszej kieszeni.
Moc pompy ciepła powinna być zawsze indywidualnie dopasowana do zapotrzebowania na ogrzewanie Twojego domu. Najważniejszymi czynnikami, jakie mają wpływ na ten parametr, są:
- powierzchnia domu, którą trzeba ogrzać;
- średnie zużycie wody przez mieszkańców domu;
- rodzaj zastosowanego w domu ocieplenia;
- typ zainstalowanych w domu odbiorników ciepła;
- średnie roczne temperatury zewnętrzne.
Oczywiście nie musisz samodzielnie obliczać mocy pompy ciepła – zrobią to za Ciebie specjaliści, np. z naszej firmy. Dzięki temu zyskasz pewność zainwestowania w urządzenie, które w stu procentach spełni Twoje oczekiwania.
Nie. Najlepszy współczynnik efektywności pompa ciepła osiąga przy stosowaniu niskotemperaturowego systemu grzewczego. Są to ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Ich zaletą jest to, że radzą sobie przy niskich temperaturach zasilania (30 – 40 °C). Również można zastosować grzejniki niskotemperaturowe (42 °C)
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by doskonale współpracowały one również z klasycznymi grzejnikami – dzięki temu można instalować je także w budynkach bez termomodernizacji.
Tak. W pompie ciepła Daikin wymagany jest jeden odpłatny serwis w ciągu roku, by utrzymać gwarancję na która zgodziliśmy się w czasie zakupu urządzenia. Standardowo jest to pięć lat z opcją przedłużenia gwarancji do kolejnych pięciu. W ramach gwarancji nasza pompa ciepła zostaje uruchomiona przez autoryzowany serwis, który prze cały okres gwarancji posiada infolinię zgłoszeniową wraz z 24 godzinnym czasem reakcji na nasze wezwanie.
Tak, o ile wybierzesz pompę ciepła, która posiada taką funkcję. W ofercie znajdziesz urządzenia wyposażone w chłodzenie pasywne lub aktywne, dzięki czemu mogą one pełnić funkcję klimatyzatorów, co sprawdzi się zwłaszcza w trakcie gorącego lata.
Grzanie pompy ciepła może opisać w trzech krokach:
Krok 1 – Pobór ciepła
Pompa wyposażona jest w system odpowiedzialny za pobór ciepła z otoczenia. W przypadku urządzeń gruntowych lub wodnych, krąży w nich ciecz absorbująca (zazwyczaj jest to roztwór glikolu z wodą, lecz dawniej była to potocznie zwana solanka). Pompy ciepła powietrzne posiadają z kolei specjalny wentylator, który dostarcza ciepło bezpośrednio do pozostałych części układu.
Krok 2 – Wykorzystanie ciepła
Pozyskane ciepło z otoczenia należy wykorzystać. Pompy ciepła posiadają obieg (zasilany przy użyciu pomp obiektowych), w którym zastosowano czynnik chłodniczy. Wymiennik (spotykany również pod nazwą “parownik”) przekazuje energię cieplną pobraną we wcześniejszym kroku z otoczenia do czynnika chłodniczego, który w rezultacie kontaktu z dodatnimi temperaturami odparowuje.
Para następnie pobierana jest przez sprężarkę, która podnosi jej temperaturę. Po dotarciu do drugiego wymiennika ciepła (tzw. skraplacza), rozgrzany czynnik chłodniczy jest skraplany. Oddaje on na tym etapie uzyskane ciepło i kierowany jest do zaworu rozprężnego. Po obniżeniu ciśnienia jego stan skupienia wraca do pierwszej formy – ciekłej. Cały proces może więc rozpocząć się od nowa.
Krok 3 – Ogrzewanie nieruchomości
Ostatnim etapem jest eksploatacja ciepła w budynku. Pompa przekazuje ciepło pozyskane w skraplaczu do instalacji grzewczej, która zazwyczaj wypełniona jest wodą. Warto zaznaczyć jednak, że pompy ciepła mogą być wykorzystywane również przy procesie ogrzewania wody użytkowej.
Pompy ciepła doskonale radzą sobie z zimową temperaturą. Nowoczesna technologia pomp potrafi pobrać ciepło z otoczenia, nawet z temperatury sięgającej ok. -20 st. C.
Pompa ciepła podgrzewa ciepłą wodę użytkową, wykorzystując do tego celu energię cieplną z powietrza wentylacyjnego budynku. W pełni pokrywa ona całkowite zapotrzebowanie domu jednorodzinnego na ciepłą wodę użytkową. Do niej należy doliczyć energię przeznaczoną na potrzeby przygotowywania ciepłej wody użytkowej – w zależności jakiej wielkości jest zbiornik na C.W.U i ile jest zużywane w ciągu dnia.
Pompa ciepła to najlepsza opcja, gdy chcemy obniżyć koszty ogrzewania domu. To energooszczędne i ekonomiczne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się zarówno w nowym budownictwie, jak i w modernizowanym budynku. Pompa jest również dobrym rozwiązaniem, gdy nie mamy dostępu do gazu lub gdy musimy zastosować bardzo długie przyłącze.
Zakup i montaż pompy ciepła ułatwiają liczne dofinansowania, np. z programu Mój Prąd. Formą wsparcia udzielanego w ramach programu jest też program Moje Ciepło jest to dotacja do 30% albo do 45% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 21 tys. zł na jedną współfinansowaną inwestycję.
w przypadku powietrznej pompy ciepła będzie to maksymalnie 7.000 zł;
w przypadku natomiast gruntowej pompy ciepła to maksymalnie 21.000 zł.
Moje Ciepło nie jest, tak jak w przypadku “Czystego Powietrza” uzależnione od dochodu beneficjenta. W programie natomiast jest uwzględniona Karta Dużej Rodziny, która podwyższa poziom dotacji (zwiększa ona z 30% do 45% wysokość kosztów kwalifikowanych podlegających zwrotowi).
Jeżeli chodzi o chłodzenie jedną jednostką ścienną kilku pomieszczeń poprzez otwarte drzwi – mówimy stanowcze „nie”. Trzeba uświadomić sobie, że każde urządzenie pracuje do momentu osiągnięcia zadanej temperatury (np. 23oC), a następnie zmniejsza wydajność, a nawet przestaje chłodzić utrzymując tylko obroty wentylatora dla pomiaru temperatury. W Związku z tym nie należy liczyć, że w sąsiednich pomieszczeniach zostanie poprawiony komfort temperaturowy.
Istnieje możliwość schłodzenia paru pomieszczeń za pomocą klimatyzacji kanałowej. Do wad takiej klimatyzacji można zaliczyć brak możliwości indywidualnej regulacji temperatury lecz można to rozwiązać regulacją natężenia przepływu powietrza do każdego z pomieszczeń. Natomiast do zalet można zaliczyć cichą pracę oraz ukrytą instalacje, która umieszczona jest np. na izolowanym strychu, wewnątrz ściany lub w przestrzeni sufitowej.
Przy zakupie klimatyzacji należy dobrać odpowiednią moc urządzenia do pomieszczenia które będzie schładzać. Moc chłodnicza nie powinna być zbyt mała, ponieważ wtedy urządzenie może nie być w stanie schłodzić pomieszczenia do odpowiedniej temperatury. Natomiast zakup jednostki o zbyt dużej mocy w porównaniu do jednostki o dobrze dobranej mocy nie będzie wpływało na jakość chłodzenia, a przełoży się na większą cenę zakupu urządzenia oraz na zmniejszenie trwałości sprężarki przez częste wyłączanie urządzenia
Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne posiadają możliwość przełączenia ich działania z funkcji chłodzenia na funkcje grzania. Najczęściej ogrzewanie klimatyzatorem stosowane jest w okresach przejściowych takich jak wczesna wiosna/późna jesień, gdzie temperatura nie jest na tyle niska aby opłacało się uruchamiać głównego źródła ogrzewania.
Agregaty urządzeń klimatyzacyjnych montowanych na zewnątrz generują hałas na poziomie ok. 47dB(A) i wartość ta różni się w zależności od mocy urządzenia. Taki poziom hałasu można porównać do pracy standardowej lodówki, która generuje hałas na poziomie ok. 40 dB(A). Przy prawidłowo wykonanej instalacji uciążliwość generowanego hałasu jest raczej znikoma.
Odpowiedź: Moduł Wi-Fi pozwala na sterowanie oraz monitorowanie pracy urządzenia niezależnie gdzie jesteś za pomocą smartphona lub tableta. Przykładowe funkcje którymi możemy sterować:
– włączanie/wyłączanie urządzenia
– zmiana temperatury
– zmiana prędkości strumienia powietrza
Jednostka wewnętrzna powinna być zamontowana w miejscu gdzie nic nie będzie zakłócać strumieniowi obiegu powietrza np. meble, zasłony okienne oraz tam gdzie strumień chłodnego powietrza nie będzie skierowany bezpośrednio na osoby przebywające w pomieszczeniu.
Okres gwarancji urządzeń zależy od producenta np. Mitsubishi (60 miesięcy), Daikin (36 miesięcy).
Przegląd urządzenia powinien być przeprowadzony minimum raz w roku i jest on warunkiem utrzymania gwarancji. Polega on na:
– odgrzybieniu instalacji
– czyszczeniu skraplacza/parownika
– kontroli szczelności
– kontroli pracy sprężarki
– kontroli instalacji elektrycznej.
– sprawdzeniu instalacji odpływu skroplin
– kontroli temperatury nawiewu w trybie chłodzenia
Klimatyzatory jak każde urządzenie elektroniczne mają swoją żywotność. Są to urządzenia, które przy prawidłowym użytkowaniu oraz regularnych przeglądach powinny posłużyć nam przez wiele lat.
Ideą każdego układu chłodniczego jest jego czystość i szczelność. Zarówno instalatorzy jak i użytkownicy (operatorzy) są zobligowani do montażu i utrzymywania szczelnych instalacji. Przy prawidło zamontowanym i prawidłowo działającym urządzeniu, czynnika chłodniczego się nie wymienia.
Naścienna jednostka wewnętrzna powinna być zamontowana w odległości co najmniej 1,8m od podłogi, pamiętając o wymaganiach dotyczących odległości od ścian i sufitów (należy pozostawić przestrzeń min 10-15 cm, aby urządzenie było w stanie górną częścią zasysać powietrze).
Zużycie prądu zależy od wydajności z jaką pracuje urządzenie oraz od jego klasy efektywności wyrażanej współczynnikiem SEER w trybie chłodzenia i SCOP w trybie grzania.
Przeciętny klimatyzator ~2,5 kW wydajności chłodniczej zużywa przy maksymalnym obciążeniu ~800-900W, czyli zaokrąglijmy to do 1kW. Takie zużycie będzie tylko przez pierwsze ~15-20 minut od uruchomienia (zakładamy, że klimatyzator jest prawidłowo dobrany) do uzyskania zadanej temperatury. Następnie większość urządzeń, w związku z tym, że ma płynną regulację wydajności (urządzenia inwerterowe) używają znacząco mniej energii do utrzymywanie pożądanej temperatury. Przy tej wielkości urządzenia można przyjąć, że w upalny dzień utrzymywanie temperatury będzie zużywać średnio 500W. Tak więc, zakładając, że będziemy korzystać z klimatyzatora przez około 8-10h, to zużyjemy około 5 kWh. Przy cenach na poziomie ~0,65 zł/kWh, daje nam to około 3,25 zł dziennie. Licząc że trafi się jakiś ekstremalny miesiąc ze wszystkimi upalnymi dniami: 3,25 zł x 30 = ~100 zł miesięcznie.
Rekuperator to urządzenie składające się z wymiennika ciepła rekuperatora, wentylatorów (nawiewnego i wywiewnego) oraz z automatyki. Jego działanie polega wyciąganiu powietrza zużytego z pomieszczeń oraz nawiewaniu do pomieszczeń powietrza świeżego oraz na wymianie energii pomiędzy tymi strumieniami powietrza. Do wymiany tej dochodzi w wymienniku rekuperatora. Zaawansowane modele, potrafią odzyskiwać również wilgoć z powietrza wywiewanego z pomieszczeń.
Najważniejsze są:
- GŁOŚNOŚĆ: jaki typ wentylatorów jest zastosowany w środku (dobrej klasy, trwałe wentylatory na łożyskach, czy zwykłe „blaszaki”), jaki typ obudowy – metalowe mają po 2-3 latach tendencję do wpadania w rezonans, który niesie się po przewodach i nie daje zasnąć). Ważna jest więc również dobra izolacja akustyczna centrali.
- KOSZTY eksploatacyjne (koszt filtrów oraz pobór prądu). Często okazuje się, że rekuperatory o wspaniałym teoretycznym współczynniku odzysku ciepła (powyżej 85%) zużywają o wiele więcej prądu lub koszt wymiany filtrów w takim rekuperatorze przekracza zdrowy rozsądek. W trakcie użytkowania okazuje się, że wspaniała centrala o doskonałych parametrach w praktyce jest mniej oszczędna ze względu na stałe koszty eksploatacyjne. Należy wziąć pod uwagę, że zwiększenie odzysku ciepła w centrali o 5% (czyli z 75 do 80%) pozwoli nam na dodatkową oszczędność kosztów ogrzewania 20-40 PLN rocznie (dane dla domu o powierzchni ok. 160m2, zakładając ciągłą pracę całej instalacji i szczelne zamknięcie domu przez cały czas jej działania). Urządzenie powinno pracować 24h/dobę przez cały rok (nawet podczas nieobecności mieszkańców), dlatego niezwykle istotne jest, ile prądu zużyje.
- SPRĘŻ – czyli siła, z jaką wentylatory przepychają powietrze przez przewody. Ogromna większość dostępnych na rynku central ma spręż wynoszący ok. 100 Pascali lub mniej, w praktyce oznacza to, że opór powietrza przepływającego w przewodach spowoduje, że po ok. 20 m przewodu i 2 anemostatach „po drodze” na trzecim anemostacie nie będzie już żadnego ruchu powietrza! – czyli cała instalacja nigdy nie zadziała prawidłowo! Ponadto rekuperator o takim sprężu nigdy nie „przepchnie” powietrza przez wymiennik gruntowy. Oferowane centrale mają spręż wynoszący od 300 Pa, więc w praktyce nawet po 50-metrowym przewodzie i 5-6 anemostatach „po drodze” na żadnym z nich nie ma problemów z wywiewem lub nawiewem.
BY-PASS – dodatkowo zapewnia on możliwość tzw. „swobodnego chłodzenia” poprzez skierowanie w okresie letnim chłodniejszego nocnego, zewnętrznego powietrza bezpośrednio do pomieszczeń; zapewnia także wywiew ciepłego powietrza z budynku bezpośrednio na zewnątrz omijając wymiennik; by-pass używany jest głównie latem – w tym okresie chłodniejsze powietrze (lub powietrze z gruntowego wymiennika ciepła) wprowadzane jest bezpośrednio do budynku; by-pass funkcjonuje całkowicie automatycznie, jedynym parametrem, jaki należy określić jest tzw. temperatura komfortowa, jaką chce się uzyskać w budynku
Dobór odpowiedniego rekuperatora należy do firmy instalacyjnej wyspecjalizowanej w projektowaniu i montażu rekuperacji w domkach jednorodzinnych. Moc rekuperatora zależy od ilości zapotrzebowania na powietrze wentylacyjne w danym domu, a to zależy od ilości i rodzaju pomieszczeń. Odpowiedniej mocy rekuperator dobiera się jednak nie tylko na podstawie metrażu budynku, ale na podstawie rzutów każdej z kondygnacji. Najlepiej, by zrobił to inżynier z doświadczeniem w zakresie wentylacji budynków jednorodzinnych.
Tak, generalnie projekt rekuperacji musi być zatwierdzony przez uprawnionego projektanta i przedstawiony do zatwierdzenia przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę. W znakomitej części przypadków jednak, z którymi mamy do czynienia, zamiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną wymaga jedynie wzmianki o tym fakcie w dzienniku budowy.
Przede wszystkim architekt pracujący nad projektem powinien mieć już wcześniej do czynienia z instalacjami rekuperacji. Niestety, większość architektów wciąż jeszcze nie podejmuje się samodzielnie tego tematu. W związku z tym przed oddaniem projektu do wrysowania architektowi warto jest zamówić projekt instalacji wentylacji mechanicznej (i dopiero później wykonać adaptację budynku z uwzględnieniem wymaganych przez tego typu wentylację zmian) albo zdecydować się już na wykonawstwo w dobrej firmie instalacyjnej, w której projekt rekuperacji jest częścią umowy na wykonawstwo instalacji – jest on wtedy bezpłatny.
Im szybciej zaprojektuje się rekuperację, tym lepiej. Zalecamy zaprojektowanie systemu rekuperatora PRZED rozpoczęciem prac budowlanych. Pozwoli to na znaczne oszczędności finansowe (rezygnacja np. z kominów wentylacyjnych, mniejsze koszty związane np., z przekuwaniem lub wierceniem otworów wiertnicą), a dzięki temu na znaczne obniżenie realnych kosztów instalacji.
Nie ma takiej potrzeby, by w domu z rekuperacją otwierać okna. Nie oznacza to, że nie można tego robić: można! Szczególnie wtedy, gdy na dworze panuje komfortowa temperatura powyżej 20°C, czyli wiosną. Otwarcie okien w żaden sposób nie wpłynie na pracę systemu rekuperacji.
Do kosztów eksploatacyjnych zaliczamy koszty filtrów, energii potrzebnej do zasilenia wentylatorów rekuperatora oraz koszty przeglądów serwisowych . W zależności od częstotliwości wymiany filtrów oraz ich rodzaju, koszty te są różne i trudno podać stałą kwotę. Dodać do tego należy koszty na zużycie energii. Koszty eksploatacyjne są niewspółmierne do oszczędności, jakie rekuperacja przynosi na poziomie ogrzewania budynku.
Filtry powinno kontrolować się raz na miesiąc i wymieniać – w zależności od stopnia ich zabrudzenia i konstrukcji filtra – raz na około 4-5 miesięcy w przypadku filtrów jednorazowych i raz na 6-9 miesięcy w przypadku filtrów o zwiększonej wytrzymałości.
Rekuperator montuje się go na zaizolowanym poddaszu, w kotłowni lub w garażu. Może to być również garderoba lub inne pomieszczenie gospodarcze. Należy przy tym pamiętać, że temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym stoi urządzenie nie może być zimą niższa niż 8°C.
Ofertę na montaż rekuperacji najlepiej jest zamówić jak najwcześniej. Dzięki podjęciu decyzji o montażu rekuperacji, gdy dom jest na etapie projektowym. Dzięki temu unikniesz budowy kominów do wentylacji grawitacyjnej (przy rekuperacji są one zbędne), zaoszczędzisz na zakupie okien ze skrzydłami (część z nich będzie mogła posiadać tzw. szklenia stałe – dużo tańsze w zakupie i dające więcej światła), zaprojektujesz otwory w stropach na kanały: unikniesz dzięki temu późniejszego kucia czy wiercenia
Do dokonania skutecznej i miarodajnej wyceny niezbędne jest przesłanie rzutów każdej z kondygnacji budynku i jego przekrojów. Dane te muszą zawierać wszelkie wymiary budynku oraz opis przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń.
Doświadczony doradca AC Home będzie znał przedział cenowy dla określonej powierzchni budynku, który może wstępnie oszacować podczas rozmowy. Do wykonania oferty zawierającej bardzo zbliżoną do ostatecznej cenę systemu rekuperacji, trzeba będzie wyliczyć między innymi wstępne zapotrzebowanie poszczególnych pomieszczeń na powietrze wentylacyjne i wstępną trasę prowadzenia instalacji. Koszt montażu rekuperacji w dwóch identycznych domach o tej samej powierzchni, gdzie w pierwszym są trzy łazienki, a w drugim tylko jedna, może znacznie różnić się ceną.
Magazyn energii, mówiąc najprościej, jest urządzeniem, którego zadaniem jest kumulowanie energii do późniejszego wykorzystania. Taką rolę pełnią np. zwykłe, jednorazowe baterie, powerbank, z którego ładujesz telefon czy akumulatory w samochodach elektrycznych. Jak zatem widzisz, zróżnicowanie tych urządzeń jest spore.
Z akumulatorów można korzystać również w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, dzięki któremu produkcja darmowego prądu z energii słonecznej staje się jeszcze korzystniejsza.
Coraz więcej osób poszukuje jednak sposobów na zwiększenie autokonsumpcji, czyli wykorzystania energii w ramach własnego gospodarstwa domowego zamiast przesyłanie jej do sieci. Taką szansę dają właśnie magazyny energii – pozwalają one samodzielnie gromadzić nadwyżki do późniejszego wykorzystania dla ograniczenia strat.
Inną korzyścią z zastosowania odpowiednio dobranego magazynu energii, pod warunkiem zastosowania hybrydowego inwertera, jest zapewnienie sobie zasilania, nawet gdyby doszło do przerwy w zasilaniu z sieci. To zatem zwiększa bezpieczeństwo oraz stabilność całego systemu.
Przy wyborze magazyny energii dla fotowoltaiki nie ma pełnej swobody działania. Urządzenie należy dobrać do posiadanego falownika. Jest to spowodowane tym, że inwerter i akumulator muszą być ze sobą kompatybilne, a to wymaga zastosowania odpowiedniego oprogramowania w falowniku.
Jeżeli zużywasz średnio 1 kW na godzinę, magazyn energii 10 kWh powinien wystarczyć na około 10 godzin. Należy jednak zwrócić uwagę, że zużycie energii w domach jest zwykle zróżnicowane i zależy od wielu czynników, takich jak ilość używanych urządzeń, ich efektywność energetyczna, a także styl życia mieszkańców.
Należy:
- sprawdzić roczne zużycie prądu (informacja o tym jest widoczna na każdym rachunku z elektrowni),
- podzielić tę wartość przez 365 dni.
Tak uzyskasz średnią ilość energii potrzebną na 24 zasilania Twojego domu czy firmy. Dobierz magazyn energii, którego moc jest nieco wyższa.
Przykład:
Roczne zużycie energii to 5500 kWh. 5500/365 = 15,07 kWh/ dzień. Należy dobrać akumulator z wyższego typoszeregu, tzn. np. BYD HVM 16.6, który zapewni energię na 24 h.
Jeśli potrzebujesz modelu, który będzie mógł pracować np. przez ok. 4 h dziennie. Otrzymany wynik podziel jeszcze przez 4. Najmniejsze obecnie dostępne akumulatory mają moc ok. 5,1 kWh.
Tak, magazyn energii może pomóc w obniżeniu rachunków za energię elektryczną poprzez gromadzenie taniej energii w okresach niskiego zapotrzebowania i wykorzystywanie jej w czasie szczytu, kiedy koszt energii jest wyższy.
Tak, regularne serwisowanie magazynu energii jest zalecane, aby zapewnić jego wydajność i długoletnią żywotność. Profesjonalny przegląd może pomóc w wykryciu ewentualnych usterek lub problemów oraz w przeprowadzeniu niezbędnych napraw.
Magazyn energii jest zaprojektowany, aby działać w różnych warunkach klimatycznych. Jednak skrajnie wysokie lub niskie temperatury mogą wpłynąć na wydajność baterii. Magazyny powinny być zainstalowane w odpowiednich miejscach, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych przez ekstremalne warunki atmosferyczne.
Średnio w przypadku magazynów energii żywotność wynosi ona 15 lat lub mniej więcej 6000 pełnych cykli.
Inteligentny dom, smart home, smart dom, system automatyki budynkowej/domowej — tych nazw używamy zamiennie do określenia zjawiska, jakim jest dom, w którym wszystkie systemy (ogrzewanie, klimatyzacja, oświetlenie, wentylacja, rekuperacja, multimedia, smart AGD) są ze sobą połączone i współpracują.
Oznacza to, że komunikują się one ze sobą oraz dostosowują swe działania do panujących warunków. Najprostszy przykład: czujnik natężenia światła dba o to, by lampy w ogrodzie zapaliły się po zmierzchu oraz zgasły, kiedy znów zrobi się jasno.
Głównym zadaniem i korzyścią płynącą z posiadania inteligentnego domu jest po prostu ułatwienie codziennego funkcjonowania. W naszych domach pojawia się coraz więcej nowych technologii i różnorodnych systemów. Mamy różnego rodzaju oświetlenie, system ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji, rekuperacji, rolet.
Inteligentny dom umożliwia centralne sterowanie całym budynkiem. Dzięki temu nie musisz pokonywać długich tras, aby wyłączyć wszystkie światła czy zasłonić rolety. Specjalna aplikacja pozwala na sterowanie domem z dedykowanego panelu lub iPada w ramce oraz Twojego smartfona. Możesz również kontrolować swój dom zdalnie — będąc w pracy lub na wakacjach.
Gdy zabraknie prądu pojawiają się utrudnienia, takie jak brak ogrzewania, brak możliwości otwarcia bramy garażowej czy odsłonięcia rolet w oknach.
Możemy zapobiec takim przykrym niespodziankom i zastosować system zasilania awaryjnego. Są to specjalne urządzenia, które pozwalają zabezpieczyć dom przed konsekwencjami nagłych przerw w dostawie energii elektrycznej. Dzięki temu stajemy się niezależni od awarii występujących dookoła nas, a ewentualne niedogodności związane z brakiem prądu przestają nas dotyczyć.
„Własny” prąd mogą zapewnić nam takie urządzenia jak: dedykowane zasilacze awaryjne (UPS), magazyny energii, panele fotowoltaiczne, czy wiatraki z przydomowej elektrowni wiatrowej.
Przy wyborze systemu do swojego domu warto przede wszystkim zwrócić uwagę, na możliwości i funkcjonalności, jakie oferuje. Rzetelny integrator, czyli specjalista projektujący i wdrażający system automatyki, podpowie Ci, jakie funkcje będą przydatne w Twoim przypadku i jaki system spełni tam swoją rolę najlepiej.
Możemy to zrobić na dowolnym etapie budowy domu. Należy jednak pamiętać, że w zależności od etapu, na jakim jest nasza inwestycja, czekają nas inne koszty i ograniczenia związane z wdrożeniem systemu automatyki.
Co to oznacza? Na etapie projektowania niewiele elementów nas ogranicza głównie budżet i wyobraźnia, a instalacja może zostać zaprojektowana w sposób najbardziej ergonomiczny i zoptymalizowany. Odpowiednie rozmieszczenie urządzeń audio-video oraz rozdzielnicy punkt centralny całej instalacji pozwoli nam na zmniejszenie ilości przewodów, a co za tym idzie — oszczędność pieniędzy.
Im później zdecydujemy się na inteligentny dom, tym większe koszty i ograniczenia mogą nas czekać. Nie będziemy już mogli w pełni zoptymalizować swojej instalacji i związanych z nią kosztów, dodatkowo, konieczne może być wykonanie przeróbek wpływających na inne branże, czy np. skuwanie tynków.
Proces instalacyjny systemu SMART HOME składa się z kilku etapów:
przygotowanie projektu okablowania przez nasz dział techniczny razem z inwestorem,
rozprowadzanie wymaganych przewodów przez elektryka,
podłączenie modułów inteligentnego domu przez monterów,
konfiguracja i sprawdzenie poprawności działania całego systemu.
Tak, to także jedna z podstaw inteligentnych instalacji, masz do nich dostęp nie ważne czy jesteś w domu czy na drugim końcu świata. Aplikacja zapewnia Ci możliwość sterowania oraz podglądu stanu urządzeń w czasie rzeczywistym.
Ze względu na konieczność zaopatrzenia budowy w wodę warto zdecydować się na wykonanie przyłącza wody jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Takie przyłącze wykonuje się na tymczasowej studni wodomierzowej. Jeśli nie zachodzi potrzeba doprowadzenia wody na początku budowy, przyłącze najlepiej wykonać na etapie budowy fundamentów.
Budowę przyłącza należy zacząć od załatwienia wszystkich niezbędnych formalności. W tym celu należy złożyć wniosek w lokalnym przedsiębiorstwie komunalnym o wydanie dokumentów dotyczących warunków budowy przyłącza. Do wniosku należy dołączyć mapę zasadniczą z naniesionym projektem przyłącza wody (w dwóch egzemplarzach), oraz potwierdzenie prawa własności działki, np. kopię aktu notarialnego.
Obecnie obowiązujące przepisy prawa budowlanego nie wymagają zgłaszania lub uzyskiwania zgody na budowę przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych. Można dokonać zgłoszenia do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej, jednak nie jest to wymagane, a decyzja należy do inwestora.
Za wykonanie samego przyłącza wodociągowego, a tym samym połączenie nieruchomości z siecią wodociągową płaci właściciel posesji lub inwestor (jeśli mówimy o obiekcie deweloperskim). Pozostałe koszty związane z budową i utrzymaniem wszelkiego rodzaju urządzeń wodociągowych doprowadzających wodę na terenie gminy do przyłącza ponosi lokalne przedsiębiorstwo wodociągowe.
Domowy zmiękczacz wody jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie tylko poprawia właściwości wody, ale też obniża koszty eksploatacji sprzętów AGD oraz zużycia detergentów i służy dobrej kondycji skóry.
Instalację wodną można rozprowadzić trójnikowo — zachowując zasady średnicowania. Im bliżej ostatniego punktu poboru wody, tym mniejsza średnica. Rozdzielaczowo – czyli z jednego punktu zasilania wody doprowadzamy wodę do ujścia niezależnie i bezpośrednio do poszczególnych punktów poboru. Wodę ciepłą i zimną ewentualnie cyrkulację prowadzimy równolegle.
Z Tworzyw sztucznych (Polipropylen, PEX, polibutylen, NIPCO) lub metalowe (Miedziane, stal węglowa, stal nierdzewna, ocynkowane).
Centralne ogrzewanie odpowiedzialne jest za wytworzenie i dystrybucję ciepła do pomieszczeń zlokalizowanych w budynku. W skład instalacji centralnego ogrzewania wchodzi źródło ciepła, system dystrybucji i odbiorniki ciepła. W układach najczęściej wykorzystuje się wodę, jako nośnik temperatury. Do jej podgrzewania, jako źródło ciepła, wykorzystuje się wszelkiego rodzaju kotły, kominki z płaszczem wodnym i pompy ciepła. Podgrzaną wodę do odbiorników ciepła (grzejników lub instalacji płaszczyznowych takich, jak ogrzewanie podłogowe czy Klimakonwektory przesyła się za pomocą orurowania.
CWU to skrót od ciepła woda użytkowa. Nazywa on instalację służącą do ogrzewania wody, której używamy np. pod prysznicem. CO to skrót od centralne ogrzewanie.
Urządzenia zasilane energią elektryczną można uznać za najbezpieczniejsze – są niezawodne, rzadko się psują, bo zwykle mają dość prostą konstrukcję. Nie produkują spalin, ani dymu, nie ma więc niebezpieczeństwa przedostania się ich do pomieszczeń mieszkalnych.
Na rynku jest kilka popularnych rozwiązań w zakresie ogrzewania w poszczególnych pomieszczeniach. Obejmują one zarówno instalacje grzejnikowe, jak i systemy ogrzewania płaszczyznowego czy klimakonwektory. Warto jednak podkreślić, że wybór odbiorników ciepła powinien być dostosowany do źródła ciepła, parametrów pracy, jakie ono zapewnia, budowy pomieszczeń, a także sposobu ich wykorzystania oraz poziomu komfortu mieszkańców.
Grzejniki
W istniejących już domach jednorodzinnych czy mieszkaniach instalacja centralnego ogrzewania do ogrzewania pomieszczeń najczęściej wykorzystuje grzejniki. Tu zazwyczaj nie ma możliwości zastosowania ogrzewania płaszczyznowego lub jego wdrożenie wymaga generalnego remontu. Grzejniki, w zależności od powierzchni wymiany ciepła, mogą mieć charakter nisko- lub wysokotemperaturowy. Ogrzewanie co grzejnikami niskotemperaturowymi zapewnia uzyskanie wysokiej sprawności przez pompę ciepła, podobnie jak to ma miejsce w przypadku instalacji ogrzewania płaszczyznowego. Jednocześnie grzejniki niskotemperaturowe mają mniejszą bezwładność cieplną, ale z kolei zajmują przestrzeń na ścianie w ogrzewanym pomieszczeniu. Grzejniki wysokotemperaturowe natomiast wymagają wyższej temperatury wody. To powoduje, że wydajność pompy ciepła obniża się. Aby uzyskać jak najbardziej wydajny system ogrzewania pomieszczeń warto zatem zdecydować się na większą płaszczyznę grzewczą, co pozwoli na optymalizację kosztów ogrzewania.
Ogrzewanie płaszczyznowe
Ogrzewanie co płaszczyznowe polega na przekazywaniu temperatury przez ciepłą wodę przepływającą w systemie rur umieszczonych pod podłogą, ścianą lub sufitem. Ogrzewanie podłogowe wymaga podgrzania wody do stosunkowo niskiej temperatury, co czyni go niskotemperaturowym systemem ogrzewania pomieszczeń. Ogrzewanie płaszczyznowe w instalacji centralnego ogrzewania z powodzeniem może być zasilane przez pompę ciepła i zapewnia wysoką sprawność systemu. Ciepło emitowane przez ogrzewanie podłogowe gwarantuje stabilną i równomierną temperaturę w całym pokoju.
Klimakonwektory
Klimakonwektory w instalacji centralnego ogrzewania pełnią funkcję grzejników i klimatyzatorów jednocześnie. Zimą są zasilane ciepłą wodą, latem wodą lodową. W efekcie gwarantują uzyskanie optymalnych warunków termicznych o każdej porze roku. Ich zaletą jest zastosowanie wentylatorów, które wpływają na szybsze rozprowadzenie powietrza o oczekiwanej temperaturze po pomieszczeniu. Na rynku dostępne są różne modele klimakonwektorów, które można instalować podobnie jak klimatyzatory — na ścianie, przy suficie, przy podłodze czy w ramach instalacji kanałowej. To daje pełną elastyczność w zakresie aranżacji wnętrza. Niewątpliwą zaletą klimakonwektorów jest praca z wodą o temperaturze charakteryzującej się małą różnicą do temperatury powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu. W rezultacie pompa ciepła zasilająca system może pracować z wysoką efektywnością cieplną i tym samym zapewniać niski pobór energii elektrycznej.
Właściwie dobrana pompa CWU sprawia, że woda ma tę samą temperaturę i odpowiednie ciśnienie w każdym punkcie instalacji. Pompa cyrkulacyjna centralnego ogrzewania (pompa CO) służy zaś do wymuszania obiegu czynnika grzewczego w instalacji CO i zapewnia w budynku ciepło i prawidłowo działającą instalację grzewczą.
Ogrzewanie podłogowe wiąże się z wyższymi kosztami początkowymi niż grzejniki, ale nie zniechęcaj się. Koszty eksploatacji są na ogół znacznie niższe w tym przypadku niż grzejników. Warto również zauważyć, że systemy ogrzewania podłogowego mają żywotność ponad 50 lat, podczas gdy przeciętny grzejnik będzie działał tylko od 8 do 12 lat, zanim stanie się nieefektywny.
Szacuje się, że mokry system ogrzewania podłogowego jest o 25% tańszy w eksploatacji niż grzejniki podłączone do nowoczesnego kotła i o 40% tańszy w przypadku podłączenia do pompy ciepła.
Koszt montażu jest zależny od powierzchni użytkowej domu i liczby pomieszczeń, w których planujemy je zamontować.
Instalacje w zależności od rodzaju zasilanych urządzeń dzieli się na:
- oświetleniowe – zasila oświetlenie, przenośne urządzenia o niewielkiej mocy, np. komputery, AGD, sprzęt elektroniczny
- przyłączeniowe / siłowe – trójfazowe; zasila silniki elektryczne i urządzenia przemysłowe – w domu czy mieszkaniu będą to płyty indukcyjne, kuchenki elektryczne czy ogrzewanie elektryczne.
Najlepiej zaplanować gniazdka około 50-100 cm od każdego rogu pomieszczenia – zwykle to właśnie tam staną np. biurka, na których trzeba będzie postawić lampkę. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że im więcej gniazdek, tym lepiej – łatwiej zasłonić je szafką czy kanapą, niż prowadzić gąszcz przewodów przedłużaczy.
Zgodnie z aktualnie obowiązującym Prawem budowlanym, każda instalacja elektryczna i piorunochronna powinny być sprawdzane, co najmniej raz na 5 lat. W celu dokonania takiego sprawdzenia należy wykonać pomiary elektryczne. Pomiary instalacji elektrycznej powinny być wykonane przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami SEP.
Takich pomiarów wymagają również firmy ubezpieczeniowe w przypadku likwidacji szkód z tytułu ubezpieczenia nieruchomości.
Instalacje mają przewody oznaczone odpowiednimi kolorami. W zależności od funkcji danego przewodu jest to
- przewód ochronny (PE) ma kolor żółto-zielony
- przewód neutralny (N, zwany potocznie zerowym) ma kolor niebieski
- przewody fazowe (R,S,T) mają różne kolory, ale inne niż wymienione wyżej
Gdy planujesz zakup sprzętu AGD wymagającego trzech faz. Są to np. przepływowe podgrzewacze wody, kuchenny piec indukcyjny, itp. Gdy chcesz zmienić ogrzewanie na elektryczne należy liczyć się z koniecznością posiadania instalacji trójfazowej, oraz ze zwiększeniem mocy przyłączeniowej.